Radca prawny Elżbieta Liberda
Inwestowanie w udziały to jedna z najbardziej opłacalnych form pomnażania kapitału. Choć nie są to najłatwiejsze inwestycje, to przy znajomości przepisów prawnych i praktycznej strony tego typu transakcji gwarantują spektakularne zyski.
Inwestując w udziały – jeśli poznasz tę niszową i trudną tematykę:
- nie masz wielu konkurentów;
- możesz stosować różne strategie inwestycyjne i zarabiać na wiele sposobów – np. początkowo osiągać dochód z wynajmu lokalu, który obejmiesz w posiadanie, kupując udział, podczas gdy jednocześnie skupujesz pozostałe udziały od innych współwłaścicieli, przeprowadzasz postępowania spadkowe czy znosisz współwłasność;
- masz dużo niższy próg wejścia do inwestycji. Udział w nieruchomości można kupić czasem nawet za kilkaset złotych;
- od bycia właścicielem niewielkiego udziału możesz stać się w niedługim czasie właścicielem całej kamienicy;
- możesz się zaskoczyć stopą zwrotu przy flipie na udziale.
Inwestowanie w udziały kojarzy się z kamienicami
I owszem, w wielu kamienicach nie ma wyodrębnionych lokali i istnieje współwłasność w częściach ułamkowych. Udziały jednak można kupować w każdej nieruchomości: w mieszkaniu, domu, działce czy lokalu. Każda z tych opcji może wygenerować zysk. Najczęściej współwłasność, a tym samym możliwość nabycia/sprzedaży udziału, powstaje wskutek dziedziczenia i rozwodu. Każdy współwłaściciel może wówczas co do zasady rozporządzać swoim ułamkiem. Ponieważ wielokrotnie interesy współwłaścicieli nie są spójne, wiele osób nie jest zainteresowanych zarządzaniem taką nieruchomością czy znoszeniem współwłasności za jakiś czas. I wówczas może być to okazja, aby nabyć taki udział po korzystnej cenie.
Kiedy wiemy, jakimi prawami rządzi się współwłasność, możemy na tym nieźle zarobić
Powodzenie inwestycji zależy jednak od umiejętnego wykorzystywania przepisów, praktyki i kreatywności inwestora. Ten model inwestowania wymaga eksperckiej wiedzy. Przy inwestowaniu w udziały nie wszystkie ryzyka od razu da się rozpoznać. Sama znajomość przepisów, nawet doskonała, na nic się zda bez odpowiedniej praktyki, umiejętnego obejmowania w posiadanie czy zbadania struktury współwłasności. Taką jednak zdobyć można tylko poprzez realizację transakcji. Rozpoczynając swoją przygodę z udziałami, warto skorzystać (przynajmniej na samym początku) z pomocy profesjonalisty lub osoby, która ma już w tym doświadczenie.