Aleksandra Zalewska-Stankiewicz
W ubiegłym roku Polacy kupili rekordową liczbę mieszkań. Około 25 proc. transakcji miała charakter typowo inwestycyjny, tzn. był to zakup na wynajmem lub z zamiarem odsprzedaży. Inwestorzy najczęściej wybierali mieszkania o mniejszym metrażu, z rynku pierwotnego. Popyt inwestycyjny koncentrował się w dużych aglomeracjach oraz w lokalizacjach o walorach turystycznych, głównie w pasie nadmorskim i górskim. Sprawdzamy, kto – poza inwestorami – najczęściej kupował mieszkania w Polsce.
Zraportu Metrohouse Barometr i Gold Finance za czwarty kwartał roku 2021 wynika, że największą grupę nabywców stanowiły osoby między 30 a 40 rokiem życia (37 proc. kupujących). Na
drugim miejscu były osoby między czterdziestką a pięćdziesiątką (28 proc.), a na trzecim – osoby między 20 a 30 rokiem życia (15 proc.).
Pracownicy etatowi stanowili dokładnie połowę klientów, a przedsiębiorcy 24 proc. Na zakup mieszkań sporadycznie decydowali się studenci i emeryci.
Nie malało zainteresowanie zakupami inwestycyjnymi – stanowiły 41 proc. wszystkich transakcji mieszkaniowych w Metrohouse. W porównaniu do poprzedniego kwartału wzrost wyniósł 5 pkt. proc.
Co czwarty nabywca zadeklarował, że był to zakup pierwszego mieszkania w ich życiu. O nabyciu nieruchomości decydowały też względy życiowe, jak przeprowadzka do innego miasta czy rozwód. Wiele osób świadomie podejmowało decyzję o zamianie większego mieszkania na mniejsze (seniorzy) i odwrotnie (rodziny z dziećmi).
W Metrohouse nadal utrzymywała się przewaga klientów inwestycyjnych nad indywidualnymi.
TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU.
ABY WYKUPIĆ DOSTĘP DO CAŁOŚCI, KLIKNIJ W PRZYCISK KUP TERAZ.
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Kto dziś kupuje mieszkania w Polsce? | 1.00 PLN |