Marta Kubacka
Miniony rok można określić mianem rekordowo drogiego. Sytuację na rynku mieszkaniowym kształtowały przede wszystkim stale rosnące ceny nieruchomości, zarówno tych nowych, jak i używanych. Taka sytuacja na rynku mieszkaniowym wywołana była przez kilka zjawisk. Przede wszystkim – nadwyżkę popytu nad podażą, tanie kredyty hipoteczne, szalejącą inflację i brak inwestycyjnych alternatyw.
Drożyzna!
W cenie było niemal wszystko – zakup mieszkania, wynajem, nie wspominając już o budowie czy remoncie, a nawet bieżącym utrzymaniu nieruchomości. Obserwowaliśmy ogromne wzrosty cen materiałów budowlanych, przez co remont czy wykończenie nieruchomości pozostawiały ogromną rysę w domowym budżecie. Zakup mieszkania wzrósł przeciętnie o kilkanaście procent, ale są miasta, w których podwyżki sięgnęły kilkudziesięciu procent. W tabelach prezentujemy ceny nieruchomości oraz stawki najmu w poszczególnych miastach.
Wzrosły stawki za wynajem
Jak wynika z analizy ofert przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl, średni czynsz za wynajem kawalerki w Warszawie wynosi obecnie ok. 2200 zł miesięcznie, co stanowi prawie połowę średniego miesięcznego wynagrodzenia netto w Polsce. Za średnią cenę najmu mieszkania 2-pokojowego w stolicy (3400 zł/mies.) z powodzeniem można wynająć mieszkanie 4-pokojowe w Katowicach, Rzeszowie czy Poznaniu.
Rynek pierwotny
Rok 2021 zapisze się w naszej pamięci przede wszystkim jako rok rosnących cen mieszkań. Mimo pandemii COVID-19 w największych miastach drożały one w tempie niespotykanym od czasów boomu w latach 2006-2008. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że średnie ceny ofertowe mieszkań najbardziej, bo aż o 30 proc., wzrosły w Katowicach. W pozostałych największych miastach podwyżki sięgały średnio od 8 proc. (Kraków) do 22 proc. w Gdańsku.
TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU.
ABY WYKUPIĆ DOSTĘP DO CAŁOŚCI, KLIKNIJ W PRZYCISK KUP TERAZ.
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Rynek nieruchomości w 2021 roku – podwyżkom nie było końca! | 1.00 PLN |