Marta Kubacka
Pod koniec roku rynek pierwotny spowolnił. Większość spółek deweloperskich zanotowała regres sprzedaży. Co miało na to wpływ? Jakie są prognozy na najbliższy rok? Czy w 2022 roku można się spodziewać kolejnego rekordu, czy już niekoniecznie?
Eksperci z serwisu RynekPierwoty.pl prześledzili wyniki czternastu czołowych firm krajowej branży deweloperskiej o profilu mieszkaniowym – spółek notowanych na rynku podstawowym
oraz Catalyst warszawskiej GPW.
W 2021 roku zakontraktowali sprzedaż rekordowej liczby – w sumie 27 319 – lokali, czyli o ponad 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Złe informacje napłynęły pod koniec roku. Deweloperzy w ostatnim kwartale sprzedali tylko 5624 lokali, co jest wynikiem o 13 proc. słabszym w relacji rok do roku. Jak zauważa branżowy portal RynekPierwotny.pl, aż dwie trzecie firm zanotowało regres sprzedaży, i to pomimo faktu, że końcówka roku zazwyczaj bywa okresem wyjątkowo udanym dla deweloperki mieszkaniowej.
Zadyszka przez złe nastroje
W analogicznych okresach w poprzednich latach notowano najwyższe wyniki, ale tym razem tak się nie stało. Za to w pierwszych trzech kwartałach sprzedaż była o wiele wyższa niż w latach ubiegłych. Skąd taka dysproporcja? Co wydarzyło się na finiszu?
Deweloperzy prawdopodobnie starali się zamknąć jak najwięcej inwestycji rozpoczętych w przeszłości. W tym samym czasie ograniczali aktywność w uruchamianiu nowych budów. Nie są pewni, co się wydarzy w przyszłości. Nastroje konsumenckie nie są już tak dobre, za sprawą podnoszonych stóp procentowych. Coraz gorsza sytuacja kredytobiorców i rekordowa inflacja nakazują zastanowić się głębiej nad przyszłą strategią. Czy rzeczywiście tak jest? Zapytaliśmy u źródła, co tak naprawdę się wydarzyło.
Dlaczego rynek pierwotny spowolnił pod koniec roku?
Nie zgadzamy się z tezą, że IV kwartał był gorszy. Według danych monitorującej rynek agencji JLL mieszkania w tym czasie sprzedawały się niemal równie dobrze, co w III kwartale. Jeśli porównamy II połowę ubiegłego roku z podobnym okresem w 2020 r., to okaże się, że sprzedaż była w tym okresie znacznie lepsza. Faktem jest, że wyniki w pierwszym półroczu 2021 były rekordowo wysokie w porównaniu do słabszej drugiej połowu roku. Z kolei jeśli weźmiemy pod uwagę kwartalną sprzedaż z ostatnich 6 miesięcy, to mamy sytuację podobną do miesięcy sprzed pandemii, przy czym dziś oferta mieszkań na rynku jest o 1/3 niższa.
TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU.
ABY WYKUPIĆ DOSTĘP DO CAŁOŚCI, KLIKNIJ W PRZYCISK KUP TERAZ.
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Rynek stygnie | 1.00 PLN |