Wioletta Odalska
Czy rynek premium jest odporny na kryzys? Czy to wciąż najlepszy sposób na lokowanie swoich oszczędności? Czy warto teraz wchodzić w deweloperkę? Rozmawiamy z Tomaszem Górą, który już dawno poznał wartość segmentu premium – to tu czuje się najbezpieczniej i realizuje projekty, które zmieniają Łódź na lepsze. Jak się czuje, gdy wjeżdża do centrum miasta, które sam tworzy?
Wioletta Odalska: Wojna, inflacja, problem z dostępnością kredytów. Jak to wpłynęło na rynek premium? Widać spowolnienie?
Tomasz Góra: Te zmiany wpłynęły na cały rynek – nie tylko na segment premium. Rynek deweloperski jest połączony globalnie z całą gospodarką. Nie da się ukryć, że inflacja ma przełożenia na wszystkie aspekty naszego życia codziennego i na naszą przyszłość.
W.O.: Niektórzy w tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku upatrują pewnej szansy.
T.G.: Sytuacja ta na pewno stanowi wyzwanie, chociażby z tego względu, że nie można przyrównać tego okresu do żadnego innego. To wywołuje niepokój, niepewność, poczucie, że nie wiemy, co dalej. Najpierw był covid – prawie 2 lata zamknięcia, teraz wojna – zerwane łańcuchy, spekulacja, inflacja, przetasowania globalne, dotyczące sposobu korzystania z energii, sposobów dostaw, odbioru. Przyjrzyjmy się temu, co dziś prognozują ekonomiści. Przewidują, że obecna sytuacja doprowadzi do kryzysu globalnego lub dużego spowolnienia gospodarczego, a większość z nas znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji. Z drugiej strony są jednak osoby, dla których kryzys będzie szansą na zwiększenie dochodów i momentem alokacji nadwyżek kapitałowych. Warto też zwróć uwagę na grupę osób, które posiadają od dawna duże rezerwy kapitału. Tylko w tym roku ich majątek – często dorobek całego życia lub kilku pokoleń – straci na wartości od 15%
do nawet 20% z powodu rosnącej inflacji, jeżeli jest utrzymywany w gotówce.
W.O.: A jak z cenami mieszkań premium? Spadły?
T.G.: Ten segment nie reaguje w ten sposób. Musimy sobie powiedzieć, co właściwie znaczy premium. To jest dobry, jakościowy materiał, wyszukana architektura, przemyślane rozwiązania, to tak jak w przypadku naszych realizacji – topowe miejsca w mieście, ale i doskonała inwestycja w przyszłość. Wiele osób zaczęło patrzeć na śródmieście Łodzi w zupełnie innych kategoriach – do tej pory, przez 20 lat, te tereny pozostawały zaniedbane, niedofinansowane. Łodzianie szukali swojego miejsca do życia jak najdalej od centrum. Dzisiaj sytuacja się odmienia i mamy tu naprawdę wiele inwestycji prowadzonych m.in. przez miasto, które jest inicjatorem, zapalnikiem do zmian. To też przekłada się na inwestora indywidualnego, prywatnego, który widząc, jak miasto ewoluuje i się zmienia, chce mieszkać w tych nowo zrewitalizowanych przestrzeniach.
TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU.
ABY WYKUPIĆ DOSTĘP DO CAŁOŚCI, KLIKNIJ W PRZYCISK KUP TERAZ.
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Budować Łódź. Czy rynek premium to bezpieczna przystań? | 1.00 PLN |