Najem instytucjonalny jest stabilną inwestycją, która kształtuje się jako nowa, ciekawa alternatywa dla wynajmu od prywatnych właścicieli. O tym, czym jest najem instytucjonalny i jakie są prognozy, pisaliśmy w ostatnim wydaniu Strefy Nieruchomości®. Tym razem pod lupę wzięliśmy „mieszkania abonamentowe”, jako największy trend obecnego roku.
Tekst: Marta Kubacka
Trudno mówić o zapotrzebowaniu na rynku najmu instytucjonalnego bez uwzględnienia szerszego kontekstu sytuacji mieszkaniowej w Polsce, która wciąż jest zła. Zasób mieszkaniowy w Polsce dynamicznie rośnie, ale ciągle mamy problem z deficytem. Pomimo starań sektora deweloperskiego wciąż nie udaje się zniwelować tzw. luki mieszkaniowej, która szacowana jest na ok. 2 mln lokali. Brakuje spójnej polityki mieszkaniowej ze strony państwa, więc młodzi Polacy muszą liczyć przede wszystkim na siebie.
Z raportu europejskiego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że aż 44% osób w wieku między 25 a 34 rokiem życia mieszka nadal z rodzicami. – Zaciągają więc kredyty hipoteczne bądź też decydują się na wynajem mieszkania, ale są też tacy, którzy współdzielą gospodarstwo domowe z rodzicami wiele lat po osiągnięciu dojrzałości – mówi Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu spółki Vantage Development SA, do której należy marka mieszkań na wynajem Vantage Rent.
– Nie jesteśmy odosobnieni w tym poglądzie, biorąc pod uwagę zapowiedzi funduszy i spółek deweloperskich, które również decydują się zainwestować w ten segment nieruchomości. My planujemy zbudowanie portfela 8-10 tys. lokali na wynajem do 2025 roku. Jeśli nic się nie zmieni, będziemy największym oferentem tego typu produktu mieszkaniowego w kraju. Szacunki mówią, że do 2025 roku rynek najmu instytucjonalnego będzie obejmować ponad 37 tys. mieszkań w największych miastach Polski – dodaje Dariusz Pawlukowicz.
TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU.
ABY WYKUPIĆ DOSTĘP DO CAŁOŚCI, KLIKNIJ W PRZYCISK KUP TERAZ.
Formularz zamówienia
Nazwa | Przelew |
---|---|
Najem instytucjonalny – trend 2021 - Strefa Nieruchomości nr. 11 | 1.00 PLN |